W naszej ofercie znajdują się trzy podstawowe metody, które umożliwiają nadruki na płytach cd oraz nadruki na płytach dvd.
Oferujemy tłoczenie płyt winylowych we wszystkich rozmiarach.
Tłoczenie dysków optycznych takich jak CD/DVD/Blu-ray.
Nadruki na płytach metodą cyfrową
Nadruki na płytach metodą cyfrową charakteryzują się wykorzystaniem ploterów UV, które wykonują bezpośrednie nadruki na płytach CD lub nadruki na płytach DVD. Płyty używane do druku na płytach są uprzednio zadrukowane białą aplą metodą sitodrukową, dzięki temu powstaje biała baza kolorów. Druk cyfrowy wykorzystuje farby CMYK a jego rozdzielczość jest bardzo wysoka. Kolory są żywe i nasycone, niemniej ze względu na wbudowany w urządzenie do druku RIP (odpowiedzialny za obliczanie doboru kolorów podczas druku) nie charakteryzuje się ograniczoną możliwością ustawień. Jednak przeważająca większość projektów graficznych jest reprodukowana w zadawalającej jakości i akceptowalnej kolorystyce. Nadruki na płytach w technice cyfrowej UV świetnie sprawdzają się w sytuacji druków małonakładowych (do 500 szt.), ze względu na szybkość realizacji, brak potrzeby tradycyjnego procesu przygotowalni do druku i stosunkowo niskie koszty.
Nadruki na płytach metodą sitodrukową
Nadruki na płytach metodą sitodrukową wykorzystywane są do realizacji projektów graficznych, które są grafikami wektorowymi oraz posiadają kolorystykę zapisaną w systemie Pantone. Na potrzeby produkcji nadruków na płytach CD lub DVD wykorzystana jest paleta Solid Coated, która jest najbardziej zbliżona do finalnego efektu druku na płytach. Nasze możliwości techniczne pozwalają na wykorzystanie do 6 kolorów: apla oraz 5 kolorów Pantone. Nadruki na płytach CD lub DVD w technice sitodrukowej mogą być realizowane z pominięciem apli, dzięki temu uzyskuje się efekt „wybrania”, który pozwala na wykorzystanie naturalnej kolorystyki płyty jako elementu koloryzującego (tzw. lustro płyty). Nadruki na płytach DVD lub CD z użyciem techniki sitodrukowej mogą posiadać efekty specjalne jak np.: „gruby lakier” do realizacji pisma punktowego dla niewidomych – alfabet Braille’a.
Nadruki na płytach metodą offsetową
Nadruki na płytach z użyciem techniki offsetowej dają możliwość uzyskania realizacji projektów z najwyższą rozdzielczością oraz dzięki licznym możliwością ustawień druku powodują prawidłowe ustawienia kolorystyki wydruku np.: „druku do proofa” lub „druku do poligrafii”. Technika offsetowa wykorzystuje farby CMYK ale może być uzupełnia 1 kolorem z palety Pantone. Jest również możliwość uszlachetnienia druku dodatkowym lakierem. Nadruki na płytach CD oraz DVD wykonane w technice offsetowej charakteryzują się matową powierzchnią zadruku. Są wykorzystywane szczególnie w reprodukcji barwnej grafiki bitmapowej (zdjęcia) a dzięki uzyskiwanej wysokiej jakości reprodukcji są zbliżone jakością do wydruków na surowcach papierowych. Niemniej należy pamiętać, że płyta jest produkowana z poliwęglanu, który nie posiada takiej cechy jak surowce papierowe, czyli „chłonność”. Te i inne różnice technologiczne powodują, że niektóre projekty nie są tak samo reprodukowane na papierach i płytach. Niemniej dokładamy wszelkiej staranności, aby ustawić druk na płytach najbardziej zbliżony do druku na surowcach papierowych. Nadruki na płytach DVD i CD w technice offsetowej stosuje się do produkcji w większych ilościach. Ze względu na wydajność maszyn drukarskich drukowanie małych nakładów (poniżej 500 szt.) jest mniej opłacalne, ale jest możliwe technicznie.
Produkcja płyt winylowych
Produkcja płyt winylowych to proces powstania analogowej płyty gramofonowej. Współczesna produkcja winyli jest otrzymywana poprzez proces tłoczenie winyli z granulatu polichlorku winylu. Aby można było rozpocząć etap produkcji jakim jest tłoczenie płyt winylowych niezbędne jest uzyskanie właściwie przygotowanego materiału muzycznego, który ze względu na możliwości odzwierciedlenia dźwięku na płycie gramofonowej jest innych niż w przypadku przygotowywania muzyki do produkcji płyt kompaktowych (CD). Po odpowiednim przygotowaniu materiału dźwiękowego musi powstać matryca, która umożliwi tłoczenie płyt winylowych. W naszej ofercie głównie wykorzystuje się technikę DMM. To metoda umożliwiająca bezpośrednie tłoczenie winyli z miedzianego wzoru gotowych płyt winylowych. Standardowe płyty są czarne, ale dzięki specjalnym dodatkom używam w procesie tłoczenia winyli można uzyskać ciekawe efekty zabarwienia nośnika, zarówno na całej jego powierzchni, ale również poprzez nierównomierne zabarwienia części nośnika dające niepowtarzalny efekt, który zostanie doceniony przez fanów np.: jako wersje limitowane. Płyty winylowe są oferowane w dwóch podstawowych gramaturach: 140g i 180g, które mają wpływ na ilość zastosowanego granulatu użytego do produkcji a to przekłada się na jakość dźwięku. Ma również wpływ na cenę. Niemniej uzyskanie wyższej jakości dźwięku zależy również od zapisu/odtwarzania z określoną prędkością, ale również jak zawsze w przypadku muzyki od sprzętu, na którym dany nośnik jest odsłuchiwany. Niezależnie od rodzaju muzyki produkcja płyt winylowych jest zawsze wykonywana z zachowaniem najwyższych standardów. Każda wyprodukowana płyta przechodzi inspekcję i w przypadku zauważenie wady jest odrzucana. To samo dotyczy innych nośników oferowanych przez nas.
Tłoczenie płyt
Tłoczenie płyt to proces powstania poliwęglanowego krążka przy użyciu metody wtrysku. Ten wieloetapowy proces, który powoduje wytłaczanie płyt jest podzielony na fazy. W pierwszej kolejności powstaje matryca, z której wykonuje się tłoczenie. Szczegółowy opis tych procesów jest opisany na naszych podstronach zatytułowanych: „tłoczenie płyt CD” oraz „tłoczenie płyt DVD”. Tłoczenie cd jest nieco innym procesem niż tłoczenie DVD, ale ogólne zasady są wspólne. W uproszczeniu do tego procesu należą m.in. potrzeba wykorzystania materiału wzorcowego jakim jest matryca, którą nazywa się stamper. Kolejnym krokiem jest „zawieszenie” stampera w formie wtryskarki i „odbijane” kolejnych kopii. Tak w uproszczony sposób można opisać wytłaczanie płyt. Istotą różnicą, która wpływa na tłoczenie płyt CD i tłoczenie DVD jest to, że płyty dvd powstają z dwóch elementów, które są ze sobą łączone poprzez klejenie. Tłoczenie CD umożliwia powstanie nośnika, który zawiera materiał zawarty na masterze – matrycy. Mogą to być zarówno dane jak i najczęściej reprodukowana przez nas muzyka. Tłoczenie płyt DVD powoduje powstanie nośników, które mogą zawierać dane, film, programy lub gry a nawet muzykę, ale w innym formacie niż na płycie CD. Płyty DVD mają również różne pojemności. Zarówno CD jak i DVD mogą mieć dwie podstawowe wielkości (80 i 120 mm). Jest też możliwość wykonania płyty CD w innym niż okrągłym kształcie, ale jej zastosowanie jest bardzo ograniczone. Płyty CD mogą być zabarwione np.: „na złoto”, dzięki temu uzyskują bardzo ciekawy i indywidualny charakter, często wykorzystywany w produkcjach muzycznych. Wymienione techniczne różnice w procesie wytłaczania płyt wpływają na czas i koszty produkcji nośników. Na naszej stronie internetowej odnajdą Państwo odpowiedź na takie zagadnienia jak: tłoczenie płyt cennik, tłoczenie płyt CD cennik oraz tłoczenie płyt DVD cennik. Wystarczy przejść do zakładki cennik na naszej stronie oraz przejść do naszego autorskiego systemu darmowej i automatycznej wyceny online – EZAM. Są tam rozwinięte zagadnienia takie jak wspomniane „tłoczenie płyt cennik” a dzięki prostej konstrukcji systemu zdobędą Państwo szybko informację na temat podstawowych cen zarówno dotyczących tłoczenia płyt, nadruków na płytach, ale także opakowań z nadrukiem.